Nikdy nekončící Černobyl
30.11.2016 13:21Možná by se zdálo, že právě instalované nové zakrytí místa černobylské havárie bude už jednou provždy stačit k tomu, aby bylo nebezpečí uvnitř navždy zažehnáno.
Stoletá životnost nového zakrytí (zvaného Archa) by se mohla zdát dostačující.
Není tomu tak.
Radioaktivní Stroncium-90 přestane být v zóně aktivní v roce 2214 - sto let poté.
Radioaktivní Cesium-137 ztratí nebezpečnost až v roce 2314 - dvěstě let poté.
Izotop Plutonia-239 však přestane působit až za 24 000 let – tisíc generací poté.
Příčinou katastrofy černobylské elektrárny byla zřejmě chyba personálu, který se během testování pravděpodobně dopustil hrubého porušení bezpečnostních pravidel. Podle mnoha odborníků měla podíl na neštěstí i chybná konstrukce sovětského reaktoru, o jehož nedostatcích nebyla obsluha informována.
Nikdy nekončící příběh se začal odvíjet před třiceti lety. Způsobili ho zejména lidé a jimi nastavené technologie a pravidla tehdejší doby. Tato událost škodila, škodí a bude škodit opět zejména lidem.
Pro informaci jsme vybrali údaje, které vypovídají o dodatečném signifikantním nárůstu rakoviny štítné žlázy v ČR. Nárůst je patrný od roku 1990 a má až do současnosti stoupající tendenci. Kontaminace v České republice způsobená černobylským spadem, včetně radiojódu, byla ve srovnání se situací v Bělorusku, na Ukrajině a v Rusku nízká. To mělo za násladek jen nízké individuální dávky pro orgány štítné žlázy, vedlo to však k závažné kolektivní dávce pro tento orgán u českého obyvatelstva.
Navíc přikládáme ještě mapu kontaminace půdy radioaktivním Cesiem-137, kterou způsobila černobylská havárie a „vyprchá“ za dvěstě let.
Další informace:
Mgr. Pavel Vlček, tel: 777 006 241
Zdroj:
Předposlední odstavec je výběrem z přednášky CH.Frenzel a E.Lengfeldera v Praze (únor 2006)
https://www.svod.cz/analyse.php?modul=incmor#